مقالات مربوط به کلاس سمینار مالی است که به جهت کمک به دیگر دانشجویان جمع آوری گر

—        فارکس

—        استاد:دکتر گرکز

—        الهام تمسکنی زاهدی

—        پائیز 1390

—       

 فارکس

—       
 مقدمه

—        پدیده نوین فناوری اطلاعات و ارتباطات و تأثیراتی که بر جنبه های گوناگون حیات بشری بر جای گذاشته است،منجر به ظهور تحولات جدید و بنیادی روابط جوامع بشری شده است.امروزه یکی از نمود های این پیشرفت که ما شاهد تأثیر گذاری ورشد روزافزون آن در  زندگی اقتصادی خود هستیم ،تجارت الکترونیک است.با توجه به سیر صعودی اقتصاد جهانی به سوی تجارت الکترونیک ،جایگاه کشور ما ایران در این امر مهم خالی به نظر میرسد.این در حالی است که با توجه به جمعیت ایران سهم ما از تجارت الکترونیک جهانی کمتر از 0.5%است.فارکس یکی از مهمترین شاخه های تجارت الکترونیک میباشد که توسط آن میتوان جفت ارزها را معامله نمود.معاملات این بازار ماهیت غیر فیزیکی دارد و یکی از بزرگترین بازارهای مالی جهان با گردش 2/1 تریلیون دلارآمریکا میباشد.بازار فارکس یک بازار دوطرفه است و معاملات آن بصورت خرید یا فروش یک ارز در برابر ارزی دیگر که عمدتأ دلار آمریکا است،انجام میشود.

—        :
تاریخچه فارکس:

—        از سال 1876میلادی تا آغاز جنگ جهانی اول طلا پشتوانه پول بود و به طبع عامل ایجادثبات قیمت ارزها،پس از آن در سال 1944 به موجب توافق نامه

—         نرخ پول هر کشوری در برابر دلار سنجیده میشد و Bretten wood

—        ارزش هر 35 دلار معادل 1 اونس طلا در نظر گرفته میشد.در سال 1971 این توافقنامه باطل گردید زیرا شرایطی بوجود آمد که دیگر دلار آمریکا قابل تبدیل به طلا نبود و حجم در حال رشد تجارت بین المللی سبب ایجاد سرمایه های کلانی شده بود که نرخ ارزهای تعیین شده را کاملا بی ثبات کرده بود و این نقطه آغازین بازار فارکس بود.از سال 1973 تعیین کننده قیمت ارزها حجم عرضه و تقاضای بازار معاملات ارزی بود در طول این دهه تغییرات ارزها روزانه شد.سرانجام در دهه 80 پیدایش رایانه ها موجب توسعه و گسترش بازار های بین المللی ذر آسیا ،اروپا،آمریکا گردید.

—       
 فارکس چیست؟

—        فارکس مخفف دو کلمه

—          یا بازار جهانی تبادل ارزهای خارجی است.FOReign  EXCHANGE

—        . ساده ترین تعریف برای فارکس تبادل ارز خارجی یاتبدیل یک ارز به ارز دیگری است. دلار،یورو،پوند و ....ارزهای بین المللی و ارزهای شناوری هستند که در دنیا اعتبار دارندوباید نوسانات این ارزها قابل پیش بینی باشد،در واقع موضوع فارکس همین پیش بینی نوسانات ارزها نسبت به هم میباشد. بازار فارکس بزرگترین و شناورترین بازار جهان است و یک بازار بین بانکی که در آن ارزهای مختلف معامله میشود در این بازار یک ارز را توسط ارز دیگری میتوان معامله کرد. زمانیکه ارزش ارزی در حال افزایش است آن ارز را باید خریداری کرد و هنگامیکه ارزش آن کاهش یافت باید به فروش آن ارز پرداخت.البته این معامله برعکس نیزمیتواند انجام پذیرد.بدین صورت که ارز گران را ابتدا بفروشید و پس از ارزان شدن بخرید؛ این ویژگی ،دوطرفه بودن بازار است.پس در هر معامله دو ارز وجود دارد.فارکس کاراترین و بزرگترین بازار مالی جهان است .حجم معاملات در این بازار بر اساس گزارش بانک تسویه بین المللی بیش از 30 برابر تمامی معاملات و نقل و انتقالات مالی در سراسر آمریکا یا بیش از 100 برابر حجم معاملاتی است که در روزانه در بازار سهام نیویورک انجام میگیرد.

—        Bank Of International Settlement

—        بانک تسویه بین المللی گردش مالی بازار فارکس را 1/2 تریلیون دلار در هرروز تخمین میزند.مهمترین فعالیت بازار تبادل ارز خارجی ،معامله نقدی میان دلار و چهار ارز اصلی (پوند انگلیس،یورو،فرانک سوئیس،ین ژاپن )است.معامله گران ارز میتوانند به سهولت پیش از آنکه ارزی را بخرند آنرا بفروشند و یا پیش از فروش ارز،آنرابخرند.تحقیقات اخیر انگلیس نشان میدهد که 64% از تجارت ارز

—        خارجی  برای کسب سود حاصل از تفاضل قیمت خرید و فروش انجام میشود

—        چه چیزی بازار را به حرکت در می آورد؟

—        فاکتورهای عمده که بر نرخ مبادلات ارزی تأثیر میگذاردشامل موجودی وجوه،شرایط اقتصادی ،تفاسیرو پیشنهادات حاصل از تحلیل جداول و همچنین اخبار و مسائل روانی و سیاسی مرتبط با  بازار است.تغییر در هریک از شرایط اقتصادی با دامنه گسترده میتواند نوسانات ناگهانی و وسیعی در نرخ قیمت بوحود آورد این مسأله بسیار مهم و کلیدی است چراکه در بسیاری موارد آنچه که موجب حرکت بازار میشودو آنرا براه می اندازد ،بیشتر پیش بینی شرایط و موقعیت های اقتصادی است تا خود آن شرایط و موقعیت ها.

—        .

—       
 اصطلاحات فارکس

—        ارزهای معروف بهمراه نمادهای شان

نمادهای ارزی فارکس همیشه از 3 حرف است که دوحرف اول نام کشور و حرف سوم واحد پول است.

 

—        سهم بازار های مالی کشورهای مختلف

—        5 گروه اصلی در بازار فعالیت میکنند:

—        فارکس گروهی در حدود 4500 سازمان است که در معاملات ارز دست دارند.شامل:

—        بانک های مرکزی ،بانک های بازرگانی ،سایر مؤسسات مالی ،مشتریان حقوقی و کارگزاران.

—        بانک های بین المللی اغلب تمایل دارند که هم نرخ پیشنهادی(فروش) و هم نرخ درخواستی(خرید)را در اختیار معامله گران قرار دهند.کارگزارن بازرگانی به مراتب بیشترین حجم معاملات را مدیریت میکنند شرکت کنندگان برای کمیسیون های معاملات هزینه ای مطالبه نمیکنندهمه قیمت ها با احتساب هزینه ها اعلام میشوند.

—        معاملات بازار بورس از پشت خطوط کامپیوتر و تلفن از صدهانقطه در جهان انجام مبشود.بیتشترین تجارت ارز طی ساعت های کاری اروپا صورت میگیرد. 

—        مکان-زمان فارکس:

برعکس بازار های سهام که مکان فیزیکی خاص و مشخصی دارند معاملات در بازار فارکس مکان مرکزی سازمان یافته ای ندارد،و در مکان خاصی متمرکز نیست. با بازگشایی مراکز مالی در سراسر جهان در صبح 2شنبه به ترتیب مراکز مالی آسیا-اقیانوسیه: بانک های نیوزلند،سیدنی،توکیو،هنک کنگ،سنگاپور و بحرین و سپس مراکز مالی اروپا: بانک های فرانکفورت ،زوریخ،پاریس و لندن و با آغاز بعد از ظهر اروپا که همزمان با گشایش مراکز در ایالات متحده آمریکاست بانک های نیویورک،شیکاگو و لوس آنجلس با همپوشانی ساعات کاری یکدیگر در طول شبانه روزبا ارائه قیمت در 24 ساعت شبانه روز بدون حتی یک ثانیه وقفه فارکس را تشکیل میدهد ،تا معامله گران در هر ثانیه و هرلحظه از هرگونه حوادث اقتصادی-سیاسی و اجتماعی که باعث نوسانات در این بازار میشوداستفاده کنند.

—       
حجم معاملات:

دامنه معاملات در بازار جهانی ارز دائما در حال رشد است،این آهنگ رشد بستگی کامل به پیشرفت تجارت بین المللی و محدودیت ارزی در تمامی کشور ها دارد در سال 1997 میزان مبادلات روزانه 5 بیلیون دلار آمریکا بود اما بعد از 10 سال به 600 بیلیون دلار آمریکا و در سال 1991 به 1 تریلیون دلار آمریکا رسید و هم اکنون با رقمی بیش از 2تریلیون دلار تحسین همگان را برانگیخته است.

—        همپوشانی زمانی مراکز مالی مهم و میزان فعالیت در طی یک روز

?     ارزش روزانه معاملات فارکس(میلیارد دلار)

—        /

—        توزیع حجم معاملاتی جفت ارزها در بازار فارکس

—       
 ویژگی های بازار فارکس

1.بازار 24 ساعته: 5 روز هفته(ازدو شنبه تا جمعه)در هرثانیه که تمایل به انجام معامله داشته باشید.

—        2.دسترسی آسان و سریع: کامپیوتر و اینترنت تنها وسیله مورد نیاز برای انجام معامله است و انجام معامله در کسری از ثانیه تنها با یک کلیک امکان پذیر است.

—        3.بازار دوطرفه: یکی از ویژگی های جذاب این بازار این است که اگر روند حرکتی را نزولی و به سمت پائین تحلیل و پیش بینی نمودید ابتدا بفروشید و سپس در قیمت های پائین تر آنرا خریداری کنید و از مابه التفاوت آن سود کسب نمائید. در سایر بازار ها مانند سهام شما تنها در یک جهت آن هم  هنگامیکه روند قیمتی سهم صعودی و روبه بالاست میتوانید کسب سود نمائید.

—         4.بازار کارا و عادلانه: همه اطلاعات و اخبارهمزمان و به سرعت در دسترس همگان قرار میگیرد تا هیچکس در این بازار از موقعیت و مزیت خاصی نسبت به دیگری برخوردار نباشد.گستردگی و حضور همه شرکت های مالی در این بازار مالی و نیز عدم وجود اخبار نهانی زمینه سوء استفاده را کاهش داده است و فارکس را در زمره یکی از سالم ترین و تحلیل پذیرترین بازار های مالی دنیا قرار داده است.

—         

—         

5.نقدشوندگی بالا: بازار براساس عرضه مبالغ بالای پول عمل میکندو معامله گر آزادی مطلق برای باز کردن و بستن یک معامله در نرخ های جاری با هر اندازه در هر زمان را دارد.معامله گر برای خرید یا فروش خود نیاز به یافتن فروشنده یا خریدار ندارد.

—        6.امکان تمرین در معاملات آزمایشی: حساب های مجازی که توسط اکثر کارگزاران بصورت رایگان در اختیار شما قرار میگیرد دقیقا مانند یک حساب واقعی است و کلیه شرایط بازار و نرخ دهی و نوسانات آن واقعی است با این تفاوت که پولی که با آن معامله را انجام میدهید یاسود و زیانی که در انجام معامله صورت میگیرد مجازی است.به این  حساب ها اصطلاحا دمو میگویند/

7.هزینه ورودی اندک: با داشتن حداقل 200 دلار آمریکاو داشتن کامپیوتر و خط اینترنتی مناسب میتوانید در هرلحظه که بخواهید به خرید و فروش اینترنتی بپردازید.

—        8.کارمزدمعاملاتی پائین،حذف کمیسیون-بهره: کارگزاران یا نمایندگی های آنها هرگز برای خدمات خود هزینه ای در نظر نگرفته اند بجز کارمزدی که بطور طبیعی در بازار برای عرضه و تقاضا بین قیمت های خرید و فروش در نظر گرفته میشودکه اصطلاحا اسپرد نامیده میشود.در اکثر کارگزاری ها هیجگونه بهره شبانه از مشتریان اخذ نمیشود.

—        ویژگی های بازار فارکس

—         .9. .بودجه اعتبار معاملاتی(لوریح): برای اکثر معامله گران میزان سرمایه و حجم معامله ای که انجام میدهند در قیاس با حجم معاملات بازار بسیار ناچیز است حضور سرمایه گذاران متوسط و کوچک توسط شرکت های کارگزاری میسرشده است.با توجه به توافقنامه بین بانک یا کارگزارو مشتری به سپرده شخص تا میزان 200 برابر وام تعلق میگیرد.یعنی مشتری میتواند با سپرده 1000 دلاری معامله 200000 دلاری انجام دهد این اعتبار در اصطلاح  لوریج نامیده میشود.     

—        10.دائمی بودن: فارکس بازار بانکی تمام کشورهای دنیاست و همه کشورهادر آن حضور مستمر و پویا دارنداین بازار همیشگی است و به پایان نمیرسد درآمد بانک مرکزی کشورمان در بازار فارکس در سال 1388حدود 300 میلیون دلار برآورد شد.

—        مثالی برای آشنایی با نحوه خرید و فروش و سود و زیان در بازار فارکس

—        شخص  ایکس نزد کارگزار 1 که دارای 1:200 لوریج و تفاوت نرخ خرید و فروش 0.0005 ا

—        سپرداست یک حساب در بانکی که کارگزار اعلام کرده است با ارزش 300 دلار گشایش مینماید. شخص ایکس بعد از تجزیه و تحلیل خود یا طبق پیشنهاد روزانه بای خرید و فروش به این نتیجه میرسد که قیمت یورو کاهش پیدا خواهد کردو باید یورو را بفروشد به همین دلیل تصمیم میگیرد با 50 دلار از پول خود یعنی با 0.1 لات از سپرده خود این مغامله را انجام دهد با نوجه به اینکه کارگزار اعتباری برابر 1:200 به مشتریان میدهد بنابراین به شخص ایکس با 10000 دلار وارد بازار میشود که از این مقدار فقط 50 دلار آن پول خود شخص است در همان لحظه نرخ یورو بدین ترتیب است

—        نرخ فروش : 1.1295

—        نرخ خرید: 1.1290

—        شخص ایکس با 10000 دلار یورو را با نرخ 1.1290 میفروشد.اگر پیش بینی درست باشد

—        نرخ فروش :1.1270

—        نرخ خرید:1.1265

—        دراینصورت شخص ایکس میتواند یورو را در نرخ 1.1270 بخرد و ازین معامله 0.002 یا اصطلاحا 20 دلار سود کند و در نتیجه سپرده مشتری با 20 دلار افزایش به 320 دلار افزایش یابد.اگر پیش بینی اشتباه باشد شخص باید یورو را به نرخ 1.1310 بخرد که 20 دلار ضرر میکندو حسابش به 298 دلار کاهش میابدو اگر شخص پول بیشتری وارد بازار کند سودیا زیان بیشتری میبیند این معامله ظرف 5 تا 15 دقیقه صورت میگیرد.

—       
 هزینه ایمن سازی ریسک در فارکس

—        برای کاهش میزان ریسک باید هزینه ای را پرداخت نمود.ایمن سازی متناسب با بسیاری از هزینه ها افزایش میبابد هزینه(کارمزد)هر معامله ای که در بازار فارکس انجام میشود مابه التفاوت بین قیمت خرید و قیمت فروش است.بهر حال در شرایط فعلی بازار این مابه التفاوت معادل 0.05% تا 0.1% مبلغ کل معامله است که مبلغ بسیار ناچیزی است.میزان هزینه ایمن سازی از طریق کارگزاری اعلام میشود.

—        توصیه های ضروری

—        1.حتما مهارت و دانش ورود و معامله در این بازار را کسب کنید

—        2.قبل از ورود به بازار از طریق حساب های مجازی خود را محک بزنید

—        3.روند بازار دوست شماست و همه چیز درآن خلاصه میشود پس همیشه با آن دوست باشید

—        4.سرمایه ای که دراین بازار قرار میدهید مقدارسرمایه ای باشد که اصلا درحال حاضر و تا حد اقل3 ماه به آن احتیاج ندارید.

—        5.ریسک و سود دراین بازار بسیار بالاست شما قادرید در طی یک معامله وتنها در چند دقیقه سرمایه خود را 2 برابر کنید اما اصلا نباید طمع کنید این بازار قادر است سرمایه افراد نا آگاه را در مدت کوتاهی از بین ببرد.

—        6.حد ضرر برای خود قائل شوید

—        7.بازار را حتما تحلیل کنیدو در معامله هیچگاه عجله نکنید

—          8.زمانیکه خسته هست وارد این بازار نشوید

—        منابع                         

—        1. فارکس،تحلیل تکنیکال و فاندمنتال،آریایی،آناهیتا،انتشارات شرکت ناقوس اندیشه.

—        2.فارکس،بورس جهانی،نظری نژاد،محمد،نظری نژاد،بهمن.

—        3.http://www.aboutforex.com/pipvalue.htm

—        4.http://www.piptrader.com/forexeducation/forexplatformpipvalucalculator.asp

—        5.http://forex_persian.com

—        ایران در تاریخ 1390/01/16 فعالیت در بازار فارکس را ممنوع اعلام کرد

 

+ نوشته شده در  ۹۰/۱۰/۱۲ساعت 19:46  توسط دانشجویان کارشناسی ارشد | 
 
صفحه نخست
پروفایل مدیر وبلاگ
پست الکترونیک
آرشیو وبلاگ
عناوین مطالب وبلاگ
درباره وبلاگ
این وبلاگ توسط دانشجویان کارشناسی ارشد مدیریت دولتی گرایش مالی دانشگاه آزاد علی آباد کتول تهیه شده و توسط بنده جمع آوری گردیده امیدوارم که مفیده فایده واقع شود..

پیوندهای روزانهآرشیو پیوندهای روزانه
نوشته های پیشین
دی ۱۳۹۰
 

 RSS

POWERED BY
BLOGFA.COM